Kazanç Parametreleri Hakkında..

Servo Sürücüler ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
fmwaral
İletişim:

Kazanç Parametreleri Hakkında..

Mesaj gönderen fmwaral »

Kullandığım servo bir mekanik sistemde takılı duruyor. Oraya takmadan önce yaptığımız auto Tuning sırasında bir sorun yaşamıyoruz. Ama Takıldığı yerde de bir Tuning yapılması lazım Çünkü servo ve mekanik ekipman titremeye başlıyor. Manuel Tuning işlemi için Servo manualinin okuyorum . Fakat oradaki hesaplamalar için gerekli olan bir başlangıç paramaetresi var. Onu nereden bulacağımı bilmiyorum. PB06 Parametresi. Yük Ataletinin motor miline oranı .. yani bunu nasıl hesaplayacagız en ufak bir örnek yok. motor miline oranı ne demek. Çok milinin nesine oranı? boyuna mı çapına mı, motor mil kesit alanına oranı mı hiç bir açıklma yok. Bu titremeyi yok etmek için Tuning işleminin manuel yapılması lazım ama hiç bir açıklma bulamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz.
fmwaral
İletişim:

Re: Kazanç Parametreleri Hakkında..

Mesaj gönderen fmwaral »

Ben mekanik sistemdeki Atalet momentini hesaplıyorum. Ama diper parametre neyi ifade ediyor onu bilmiyorum
fmwaral
İletişim:

Mesaj gönderen fmwaral »

Birde anlamadığım bir şey daha var. PB07 ve PB08 Paramerelerini hem program üzerinden hemde sürücü üzerinde değiştiriyorum. Açıp kapattığımda yine eski değerlerini alıyor. PB07 ve PB08 eğiştirdiğim zaman onunla ilgili başka değerler var ve onları da mı değiştirmeliyim
Kullanıcı avatarı
Ahmet Erdem Kenet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet Erdem Kenet »

Merhabalar,

Auto tuning işlemi default ayarlarda PA03 parametresinden değiştirerek sistemin tepkisini gözlemleyebilirsiniz. Otomatik olarak ayarlanan değerler PB06, PB07, PB08 ve PB09'dur. Otomatik değerler sisteminize yeterli gelmiyor ise PA02 değerini 3 yaparak PB06 değerini manuel olarak PB07, PB08 ve PB09 değerini otomatik olacak şekilde değiştirebilirsiniz. PB06 değeri motor yük atalet oranıdır, sisteminizdeki boşluğa göre değiştirilebilir ve ayarlanabilir. Dönen nesnenin hareketinin motor miline olan oranının karakteristiği olarak da adlandırılabilir. Her sistemde bu değer değişebilir. Boşluksuz sistemlerde bu değer 1 dir. Özetle yük ile motor arasındaki esneklik değeridir. Sisteminizi manuel olarak kendiniz test etmek ve uygun değerleri hesaplamak istiyorsanız PA03 parametresini 1 yaparak PB06, PB07, PB08 ve PB09 değerinizi değiştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.
fmwaral
İletişim:

Mesaj gönderen fmwaral »

teşekkür ederim deneyeceğim

“Servo Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir