Elektronik Dişli Oranı hakkında ...

Servo Sürücüler ile ilgili her türlü sorularınızı buraya yazabilirsiniz...
fmwaral
İletişim:

Elektronik Dişli Oranı hakkında ...

Mesaj gönderen fmwaral »

Herkese iyi günler dilerim. Shihlin SDE servo kullanıyorum. Motor Milinin tam tur dönmesi için gerekli olan pulse sayısını PA-7 ye 10.000 olarak tanımladım. PA-06 için ise standart 4,194,304 tanımladım. Servonun önüne 1:10 tahvil oranlı bir redüktor koyacagım. fakat yine aynı 10.000 pulse ile reduktorden sonra tam tur elde etmek istiyorum. Bu mümkün mü ? Münkünse nasıl olabilmektedir.
Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Ahmet Erdem Kenet
İletişim:

Re: Elektronik Dişli Oranı hakkında ...

Mesaj gönderen Ahmet Erdem Kenet »

Merhaba,

PA07 10000 iken 10000 pulse gönderildiğinde motor 1 tur, redüktör ise 1/10 tur dönecektir.
PA07 1000 yaptığınız taktirde 10000 pulse gönderdiğinizde motor 10 tur, redüktör ise 1 tur dönecektir.

İyi çalışmalar dilerim.
fmwaral
İletişim:

Mesaj gönderen fmwaral »

Cevabınız için teşekkür ederim.
Evet burası dogru ama burda şu soru ortaya cıkıyor benim için. Ben sistemimin çok hassas adımlama yapmasını istiyorum. Bu sebeple mesele aradığım motor adımlamayı 10000 pulse ile sagladığımı varsaydıgımda, eger 1000 pulse gonderirsem istedigim hassas adımlamayı yapmamıs olurum düye düşünüyorum. çünkü aslında benim aradığım bir tam tur tamamlamak degil, aralarda bir yerlerde hassas bir konuda kalmak. Ve bunu sürekli ve rastgele miktarlarda yapmak istiyorum. yani bazen 3000 pulse istediğim konuma varmak bazen 8000 pulse istedigim konuma varmak istiyorum.
Yani hem tam tur için belirlinen pulse adedim aynı olmalıli boylece istedigim adımlama hassasiyetini saglayabileyim. Bunu soyle bir örnekle açıklasam belki daha dogru alur. 1000 mm çapında bir disk çeviriyorum. Bu diskin cevresi pi değerini 3 alırsak 6000 mm olacaktır. Tam tur için aradığım adımlama miktarı diskin en dış kenarı için , 10000 pulse de 0.6mm olurken, 1000 pulse te 6 mm olacaktır.yani ben hassas adımlamadan yani tam tur için 10000 pulseden vazgecme istemiyorum.
En son fmwaral tarafından 27 Haz 2024 13:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ahmet Erdem Kenet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet Erdem Kenet »

Sisteminizde gönderilen pulse adedi değişmeyecektir.

Not: Pulse adediniz değil çözünürlüğünüz değişiyor.

“Servo Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir